Rozhovor se svatebním fotografem Tomášem Loutockým

Různé prostředí, různí lidé, různá svíčková

Rozhovor s profesionálním (nejen) svatebním fotografem Tomášem Loutockým… www.loutocky.com

 

S focením začal někdy na střední škole. Na vysoké si focením přivydělával a čistě focením se živí asi 5 let. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor Teleinformatika, takže nic spojeného s focením. Žil 9 let v Brně, ale nakonec se vrátil na rodnou hroudu, do Šternberka. Je mu 33 let.

 

Co jsi fotil, když se ve tvém okolí rozkřiklo, že fotíš?

Někdy na střední škole jsem si za našetřené peníze koupil dlouho vysněný digitální kompakt Nikon Coolpix 2000. Blízké okolí už od začátku vědělo, že fotím, a v té době jsem fotil naprosto vše, kytičky, berušky.

 

Zkus ve zkratce prosím popsat cestu od kompaktu a focení berušek až na profi úroveň… Jak ses vlastně učil fotit?

Pořád se učím, čtu knížky, články na internetu, sleduji práci zahraničních fotografů a hlavně fotím. A to dělám posledních 15 let.

 

Jako fotograf jsi na volné noze zhruba už pět let. Osamostatnit se chce asi pořádnou dávku odvahy, ne?

Bylo to opravdu jedno z nejtěžších rozhodnutí v mém dosavadním životě. Měl jsem dobrou práci v IT, která mě bavila. Bral jsem to jako takovou jistotu a být na volné noze a fotit bylo z mého pohledu nejisté. Rozhodování mi usnadnil fakt, že jsem byl svobodný a takzvaně bez závazků. Říkal jsem si, že pokud to nezkusím teď, tak v padesáti, s dětmi a hypotékou na krku, budu odvahu shánět jen velmi těžko.

 

V povědomí veřejnosti ses usadil zejména jako profesionální svatební fotograf, nezavřela se ti na základě toho cesta k jiným fotografickým disciplínám?

Nevím, focení svateb mě baví a vedle toho fotím spoustu jiným komerčních zadání. Zatím mi nepřijde, že bych si focením čehokoliv mohl zavřít cestu k něčemu jinému. Neřeším to, spíše mi zatím přijde že ty dva světy, svatební foto a komerční foto, se vzájemně doplňují.

Klient, kterému fotím komerční zakázku, zjistí že fotím svatby a za rok mu fotím veselku. A nebo naopak ženich následně zjistí, že dělám i komerční foto a pak mu fotím výrobu v továrně, kde pracuje a nebo výrobky, interiéry atp.

 

Máš ještě nějaký nesplněný fotografický sen, výzvu?

Moje výzva je, aby mě focení nepřestalo bavit a stále mě naplňovalo. Nerad bych fotil jen proto, abych naplnil ledničku.

 

Co glamour nebo akt, kdybys dostal zajímavou nabídku?

Občas podobná nabídka přijde. Zatím odmítám.

 

Podle tebe, Tome, kdo je nejlepší český svatební fotograf a proč?

Focení moc neberu jako disciplínu, kde je někdo nejlepší a někdo nejhorší. Je pár českých a slovenských fotografů jejichž práce se mi líbí, např. Matej Kmeť, Štěpán Vrzala, EVERBAY a další.

 

Žiješ ve Šternberku. Není v této branži ale výhodnější bydlet ve velikém městě?

Je to výhodnější, ale život není jen o práci… Navíc mně se tu žije docela dobře, mám tu rodinu a přátele.

 

S jakým předstihem bys klientům doporučil se ozvat, aby měli jistotu volného termínu?

Záleží na termínu, sobotní termíny v létě minimálně rok a víc dopředu.

 

Na co jsi za svou kariéru profesionála pyšný? Jmenuj toho klidně víc.

Mám radost, že se živím tím, co mě baví.

 

Co lektorování, neuvažoval jsi o tom?

Zatím ne, ale v budoucnu, když bude zájem, tak proč ne.

Zdroj: Archiv Tomáše Loutockého
Tomáš Loutocký ©

 

Někteří svatební fotografové pracují v týmu, se spolupracovníky, asistenty, jak to máš ty?

Na některé větší zahraniční svatby jsem si bral druhého fotografa a nebo alespoň asistenta, jinak pracuji hlavně sám. Ale čím dál tím víc si říkám, že fajn asistent by se mi často hodil. Kdybyste o někom věděli?

 

Jakou roli hraje při tvé práci technika? Sleduješ její vývoj?

Jsem docela technofil a sleduji vývoj fototechniky, hltám novinky, specifikace… Baví mě to. Každopádně přestože technika dokáže mnohdy usnadnit práci, tak určitě nehraje hlavní roli. Sebelepší fotoaparát bez dobrých rukou, očí a světla dobrou fotku neudělá.

 

Z toho, jak znám tvou práci (podotýkám, že zvenčí), mám dojem, že ačkoli máš zařízený ateliér, často v jeho kulisách nefotíš. Nebo se pletu?

Je pravda, že děti, rodiny a těhotenské fotky se snažím fotit spíše venku, v přírodě. Přijde mi to přirozenější a prostředí je oproti ateliéru různorodější. Ateliér pak hlavně používám ke komerčnímu focení, nejčastěji na produktové foto nebo focení portrétů různých firem.

 

Co Fotomatik? Jak to vzniklo?

Když jsem před pár lety řešil svou vlastní svatbu, říkal jsem si, že by tam byla skvělá fotobudka. Tak jsem si ji vyrobil a na svatbě měla obrovský úspěch. Následně Fotomatik chtěli další lidé na svatby, oslavy a firemní večírky. Postupně jsem Fotomatik vylepšoval, nakupoval další a další rekvizity, pozadí, přidal neomezený tisk do 10 vteřin. Nyní mám novou verzi těsně před dokončením a těším se až ji vyzkouším na další akci. Kdyby to někoho zajímalo tak www.FOTOMATIK.cz

 

Co všechno si vlastně u tebe klient svatebního focení kupuje? Je to i tisk fotek, fotokniha, fotografie dodané v dárkovém balení apod.?

V prvé řadě je to dokumentace svatebního dne. Výstupem jsou všechny fotky v plné kvalitě na dřevěném USB disku a k tomu sada vytištěných fotek. Často ještě klientům vytvářím i luxusní, ručně v zahraničí vyráběné, fotoknihy. Klient ve mně také získává svatebního konzultanta. Díky tomu, že už jsem docela dost svateb zažil, vím, co na svatbách funguje a co ne, tak rád pomáhám klientům s organizací svatby. Často funguji i jako takový uklidňovatel či řešitel stresových situací během svatebního dne.

 

A teď malá antropologická sonda. Změnily se svatební obřady a rituály nějak za dobu, co fotíš?

Mám pocit, že lidé při plánování svatby už tolik nejedou podle zaběhnutých schémat typu obřad na hradě/radnici, šaty typu šlehačka a dort ve tvaru podkovy. Často se chtějí trochu odlišit, mít svatbu dle svých představ. Kladou větší důraz na výběr svatebních dodavatelů. Už nechtějí ten nejlevnější dort, kapelu či fotografa. Chápou, že cena není nejdůležitější faktor.

Nechají si pomoci s koordinací svatebního dne od profesionálů. Taky mnozí už svatbu neberou jako povinnost, jako spíše událost, kterou si chtějí s rodinou a s kamarády užít. Každopádně každá svatba je jiná a to mě baví… různé prostředí, různí lidé a různá svíčková.

 

Dokáže tě ještě nějaká svatební tradice či rituál překvapit, nebo jsi už všechno viděl? Uveď prosím pár příkladů.

Určitě jsem všechno neviděl a také ani nemívám nějaké extrémní svatby typu obřad v balónu. Spíše tedy než překvapit, tak mně během svatebního dne některé momenty pobaví a nebo i dojmou. Po obřadu některé gratulace, speciálně babička/děda kdy mnohdy nepadne ani slovo, ale ten velký příval emocí je cítit, nebo když táta nevěsty má od srdce proslov před přípitkem a všem tečou slzy. To jsou opravdu silné momenty.

 

Jak vybíráš místo, kam vezmeš svatební pár k nafocení romantického, inscenovaného, portrétu?

Většinou lokaci, kde se svatba koná, neznám a nikdy jsem tam nebyl. Se snoubenci se pak domlouváme, kde by bylo dobré fotit. Někdy mi pošlou fotky místa už dopředu a spolu to pak probereme, někdy to naopak necháme až na svatební den a improvizujeme.

 

A na závěr existenciální otázka: Kdo je Tomáš Loutocký?

Manžel, táta dvou krásných dcer a šťastný člověk.

 

© Standa Černý a Tomáš Loutocký /2017/