Jak nasadit manuální SLR objektiv na DSLR

Zajímavé obrazové charakteristiky, specifické vintage kouzlo a relativní cenová dostupnost. Tři důvody pro použití starých manuálních SLR objektivů na moderní DSLR.

 

K experimentování s nimi jsem se osmělil po zkušenosti s jejich digitálními výstupy na Instagramu. A svou roli samozřejmě sehrála i skutečnost, že jsem před lety na analogové SLR zrcadlovce s fotografováním začínal (mimochodem ji stále vlastním). A vlastně je to dnes tak trochu trend.

 

I po průzkumu internetu jsem však nebyl moudrý ze způsobu nasazení starého skla na DSLR Nikon. Uspokojivé odpovědi se mi nakonec dostalo až v jednom facebookovém fóru, kterému jsem svou bezradnost svěřil. V tomto článku osvětlím pojmosloví kolem způsobu nasazování starého SLR objektivu, v návaznosti na konkrétní příklad.

 

Objektivy jednookých zrcadlovek se k tělu analogového kinofilmového fotoaparátu upevňovaly různým způsobem. Na první úrovni je lze rozdělit na objektivy nasazované pomocí bajonetu, nebo pomocí závitu. Bajonetové uchycení i závit jsou samozřejmě součástí příruby na zadní straně libovolného objektivu. Omlouvám se, jestli máte dojem, že popisuji obligátní samozřejmosti; mám pro to dobrý důvod.

 

Když jsem se totiž poprvé pokoušel vyhledat způsob, jakým uchytit svůj starý objektiv na DSLR Nikon, hledal jsem vhodnou redukci (adaptér), narazil jsem na problém. Z neznámého důvodu jsou v některých e-shopech adaptéry popisovány pouze zkratkami jako M42, M39, L39, EXA… Představte si tedy mou situaci, dostal se mi do ruky starý objektiv, který chci použít. Potřebuji reduci. Jak mám ale poznat, kterou vybrat, když na objektivu nikde značky jako M42 nejsou?! (Objektiv jsem nekupoval, kdyby ano, v popisu předmětu by typ uchycení pravděpodobně uvedený byl.)

 

Rada tedy zní podívat se na zadní stranu daného kusu optiky, zda je do příruby vysoustružen závit. Pro závit se používají zkratky M42 a M39/L39 (M39 a L39 je tentýž závit). Pokud tam závit není, budete potřebovat adaptér–bajonet EXA (systém bajonetového uchycení používaný u přístrojů Exakta), případně Praktika B (výslovně jsem to sice uvedeno nikde nenašel, ale z kontextu jsem usoudil, že je totožný s EXA bajonetem; vyzkoušet jsem zatím bohužel neměl příležitost) nebo redukci bajonetového uchycení Altix.

 

Značení M42 a M39/L39 říká, že jde o závit o průměru 42, nebo 39 milimetrů. Máte-li doma posuvné měřidlo, není nic jednoduššího než si závit změřit a – voila – víte, na čem jste. Případně si z obchodu objednejte závitové redukce obě (jak 42 mm, tak 39 mm), nejedná se o nic drahého. Pokud přesto potřebujete ušetřit, vyberte si M42, protože se používal nepoměrně častěji a je tak pravděpodobnější.

 

Vždy raději vybírejte redukce s blokací clony. U objektivů s clonovou automatikou a zároveň bez jejího přepínače A/M (clona se do nastavené polohy, dle zvoleného clonového čísla, přesouvá automaticky až po zmáčknutí spouště) by vám nešlo clonu nastavit, byla by stále otevřená.

 

Připomínat, že je při nákupu redukce potřeba zohledňovat konkrétní typ DSLR, resp. výrobce DSLR, asi není třeba, ale jeden nikdy neví. V mém případě šlo o adaptér M42 pro Nikon F. Existují samozřejmě redukce i pro Canon, Sony nebo Pentax.

 

Užitečný manuál použití starých SLR skel na DSLR publikoval na svém webu fotograf Jiří skořepa a právě na něj vás odkazuji, chcete-li se o starých sklech dozvědět víc. Zejména proto, že použití starého bajonetového objektivu vyzkoušeno osobně zatím nemám.